logo NCGeo

Programma NCG symposium 2018

Date:  29 november 2018
Time: 09:30 - 17:20
Location: WUR Wageningen, Building 102 Forum, Droevendaalsesteeg 2 Wageningen
Registration: required: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.

The programme of the NCG symposium has several themes:

  1. The Baarda lecture
  2. Machine learning
  3. Application focussed, Point Clouds and Photogrammetry
  4. GNSS and SDI/Governance
  5. SAR

The contents:

09.30

 

Registration/coffee/thea

10.00

Room C0222

Opening by the chair of the NCG prof.dr.ir. Arnold Bregt

10.05

Room C0222

Annual Baarda lecture by prof. Timothy Dixon of the School of Geosciences of the University of South Florida.

Title: “Geodesy Serving Society: Geodetic Applications in Natural Hazards and Climate Change Research”.

11.00

 

Transfer to the presentation rooms

11.05

 

Abstract presentations in C0222, C0318, C0321 and C0326 (see time scedule below)

12.10

Nearby C0222

Lunch

13.00

Room C0222

The Tienstra Award will be handed out by dr. ir. M. Tienstra (son of)

13.15

Room C0222

Presentation by the winner of the Tienstra Award

13.45

 

Transfer to session rooms

13.50

 

Abstract presentations in C0222, C0318, C0321 and C0326 (see time scedule below)

15.05

Nearby C0222

Coffee/thea break

15.45

 

Abstract presentations in C0222, C0318, C0321 and C0326 (see time scedule below)

16.45

 

Closure of the presentations

16.50

 

Refreshments in the Grand Café in building Forum

17.20

 

Closure

The presentations (every presentation lasts 15 minutes!);

Time

Institute

Author

Abstract Title

       
   

Machine learning in room C0222

11:10

WUR

Mathieu Laroze

Active Learning to Assist Annotation of Aerial Images in Environmental Surveys

11:25

WUR

Benjamin Kellenberger

Adapting a Deep Learning-based Animal Detector to Unseen Data

11:40

TUD

Mingxue Zheng

Building classification of vhr airborne stereo images using fully convolutional networks and free training samples

11:55

ITC

Rosa Aguilar

Cloud-Based Multi-Temporal Ensemble Classifier to Map Smallholder Farming Systems

13:50

WUR

Dainius Masiliunas

Comparison of machine learning algorithms for large-scale land cover fraction estimation

14:05

ITC

Azar Zafari

Crop Classification of Worldview-2 Time Series using Support Vector Machine (SVM) and Random Forest (RF)

14:20

TUD

Mario Soilán

Deep learning approaches for ground classification of 3D point clouds

14:35

WUR

Sylvain Lobry

Deep Learning Models to Count Buildings in High-Resolution Overhead Images

14:50

WUR

Diego Marcos

Rotation and scale equivariant neural networks for earth observation

15:45

ITC

Yaping Lin

Semantic façade segmentation from airborne oblique images

16:00

ITC

Sander OudeElberink

Fully Convolutional Networks for Ground Classification from Airborne Laser Scanner data

16:15

ITC

Fashuai Li

The detailed interpretation of pole-like street furniture in mobile laser scanning data

16:30

TUD

Weixiao GAO

Contextual classification of 3D textured meshes for urban scene interpretation

       
   

Application focussed, Point Clouds and Photogrammetry in room C0318

11:10

ITC

Claudia Stöcker (AF)

Data quality assessment of UAV-based products for land tenure recording in East Africa

11:25

ITC

Caroline Gevaert (AF)

Unsupervised semantic change detection in informal settlements using UAV imagery

11:40

TUD

SilviaMaria Alfieri (AF)

Monitoring and forecast of crop water requirements and water use: highlights of the MOSES project

11:55

TUD

Lorenzo Iannini (AF)

Radar Remote Sensing for Crop Mapping: First Aid or Definitive Care

13:50

TUD

Elyta Widyaningrum(PC)

Building Roof Outlines Extraction from Airborne LiDAR Point Cloud using Hough Transform

14:05

WUR

Kalkidan Mulatu (PC)

Estimation of biodiversity relevant forest structure parameters using a multi-sensor and multi-scale remote sensing approach

14:20

ITC

Samer Karam (PC)

Optimal Configuration of Scanners Mounted on Backpack Indoor Mobile Mapping System

14:35

TUD

Adriaan van Natijne (PC)

The necessity of an extended error model for AHN

14:50

WUR

Benjamin Brede (PC)

UAV Laser Scanning for Geometric Tree Modelling in Forestry

15:45

TUD

Kaixuan Zhou (Ph)

Integrated approach of change detection and update on Airborne LiDAR data using VHR images

16:00

TUD

BIBI van der Horst (Ph)

Automated photogrammetry of outcrops with MicMac

16:15

ITC

Sophie Crommelinck (Ph)

Towards Automated Cadastral Boundary Delineation from UAV data

16:30

ITC

Phillipp Fanta-Jende (Ph)

Utilising aerial oblique imagery to solve mobile mapping positioning issues in GNSS-denied environments

       
   

GNSS and SDI/Governance in room C0321

11:10

TUD

Dimitrios Psychas (GNSS)

Assessment of ionospheric corrections for PPP-RTK using S-system theory

11:25

NIOZ/TUD

Karen Simon (GNSS)

Glacial Isostatic Adjustment Models: Assessing Performance and Uncertainty

11:40

TUD

Nicolai Nijholt (GNSS)

GNSS observations in the Sulawesi region of SE Asia

11:55

TUD

Erik Oudejans (GNSS)

Real-time GNSS Single-frequency PPP for moving platforms

13:50

TUD

Warakan Supinajaroen (SDI)

Governance of Continuously Operating Reference Station, Global Navigation Satellite System (CORS GNSS)

14:05

TUD

Bujar Nushi (SDI)

In dialogue with the SDI stakeholders - Towards the final set of the STIG Principles and indicators to assess SDIs

14:20

NGI Belgie

Rink Kruk (SDI)

New Generation of flexible public services in Belgium – the geospatial case

14:35

WUR

Jaap Willem Sjoukema (SDI)

Spatial Data Infrastructures and Adaptive Governance

14:50

TUD

Agung Indrajit (SDI)

Common Operating Map from Open Spatial Information Infrastructure

15:45

TUD

Jurjen Kamphuis (GNSS)

Integrated Geodetic Reference Stations for INSAR and GNSS

16:00

TUD

Hongyang Ma (GNSS)

Troposphere augmentation for real-time precise point positioning

16:15

TUD

Han Dun (GNSS)

Positioning based on OFDM signals though phase measurements

       
   

SAR in room C0326

 

11:10

TUD

Marcel Kleinherenbrink

Application of fully-focused SAR altimetry to the Wadden Sea

11:25

TUD

Fengming Hu

Change Detection in Urban Construction Area using ATS Multi-temporal InSAR Method

11:40

TUD

Floris Heuff

Detecting dewatering of peatland pastures using Sentinel-1 satellite radar interferometry

11:55

ITC

Ling Chang

Identification of deformation pattern changes caused by enhanced oil recovery using satellite radar interferometry

13:50

TUD

Joost Driebergen

Improving InSAR point density on dikes using full information from the coherence matrix (vervalt)

14:05

TUD

Lars Keuris

Increased spatial resolution through swath processing of CryoSat-2 L1b altimetry data

14:20

TUD

Gert Mulder

Performance of atmospheric noise reduction methods for PS-InSAR deformation estimates over the Groningen gas field

14:35

TUD

Weiran Li

Potential of synthetic aperture radar for monitoring meltwater dynamics on Antarctic ice shelves

14:50

TUD

Ehsan Karimishahmarvandi

Simulation of Bistatic SAR data of ocean surfaces in preparation for the STEREOID mission

15:45

TUD

Thore Kausch

Surface mass balance changes along an ice rise in East-Antarctica from ground penetrating radar and regional climate models, compared with Sentinel-1 backscatter

16:00

TUD

Lorenzo Iannini

Swarm-SAR: a Dutch mini-satellite radar formation concept

16:15

TUD

Hao Zhang

Using Capon/APES Based SAR Reprocessing Algorithms to Increase PSC Density in PSI

16:30

ITC

Anurag Kulshrestha

Characterization of Oil Spills using L-band polarimetric UAVSAR data

You can enroll for the event via Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. , quoting your name and organization

The closing data for enrollment is 1 november 2018.

The registration is ranked and full = full.

Best regards on behalf of the Board of the NCG,

Ir. S.R. Dijkstra

Ambt. Secr. St. NCG

Laatst aangepast op woensdag, 14 november 2018 11:16

Ga naar boven
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com